Homologacja to dokument uprawniający do zastosowania zbiornika na gaz (a także każdego innego elementu instalacji LPG) w samochodzie. Przyznaje się ją elementom wypuszczanym na rynek przez producentów — po opuszczeniu fabryki zbiornik ma homologację oraz legalizację na 10 lat. Po upływie tego czasu należy ponownie wykonać legalizację. Jednak właściciele samochodów z instalacją gazową będą musieli zakupić nowe butle, jeśli diagnosta stwierdzi nieprawidłowość w działaniu. W rzeczywistości to właśnie wymiana jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ wiąże się z nią mniej formalności, a przy okazji mamy pewność, że przez kolejną dekadę będziemy jeździć bezpiecznie, ekonomicznie i bezawaryjnie. Więcej szczegółów poznasz podczas wizyty w naszym serwisie w Warszawie.
Homologację ma każdy element instalacji LPG wyprodukowany na polski rynek. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku sprowadzenia używanego pojazdu z instalacją gazową z zagranicy. Znajdująca się w niej butla LPG musi mieć homologację TDT, a samochód wówczas może zostać zarejestrowany w Polsce.
Data ważności legalizacji butli LPG jest podana na specjalnej tabliczce, a oprócz tego znajdziesz ją w dokumencie wydawanym przez TDT dla każdego pojazdu wyposażonego w instalację gazową. Należy zapoznać się z tą informacją, zwłaszcza jeśli kupujemy używany samochód na gaz i nie jesteśmy pewni daty ważności zamontowanej w nim butli LPG.